ЄС: Виклики у виробництві та торгівлі молочною продукцією

Відповідно до звіту Єврокомісії про короткострокові перспективи сільського господарства, Нова Зеландія, ймовірно, найбільше постраждає від зниження попиту на молочну продукцію в Китаї, що може призвести до деяких змін в її експорті.

Про це повідомляє ІНФАГРО з посиланням на forummleczarskie.pl

Експортний портфель ЄС також повинен буде адаптуватися до зміни глобального попиту, викликаного демографічними тенденціями (наприклад, старіння населення) і зростанням доходів. Обидва фактори сприятливі для продажів молочних продуктів з вищою доданою вартістю. Зросте кількість збагачених і функціональних молочних продуктів.

У звіті Єврокомісії також звертається увага на те, що зміна клімату викликає коливання в доступності та якості кормів. Це та тепловий стрес можуть також призвести до  зниження вмісту сухої речовини в молоці в майбутньому. Загалом, незважаючи на помірне збільшення, доступність молока зросла, але сухі речовини не можуть компенсувати скорочення постачання сирого молока в ЄС, що призводить до прогнозу зниження молочного жиру на 1% і майже на 2% скорочення знежирених сухих речовин до 2035 року.

Внутрішній ринок залишатиметься найважливішим ринком збуту для виробників ЄС (приблизно 88% виробництва молока в ЄС у 2035 році). Споживання молочних продуктів на душу населення, ймовірно, залишиться стабільним (зменшуватиметься лише на 0,1% на рік до 2035 року), що є відносно непоганим результатом.

Сир є і, ймовірно, залишиться основним експортним продуктом ЄС, експорт продовжує зростати (0,8% на рік). Також очікується зростання споживання (на 0,3% на рік) порівняно з уже високим рівнем у 2021-2023 роках.

Загальне споживання свіжих молочних продуктів в ЄС впаде на 0,7% на рік до 2035 року, тоді як експорт скоротиться через падіння попиту в Китаї.

Очікується, що споживання та експорт вершкового масла залишаться стабільними через високий попит з боку галузі переробки.

Перспективи виробництва сухої сироватки в ЄС оцінюються позитивно через високий світовий попит і зростаюче споживання продуктів харчування, в тому числі збагачених. Виробництво сироватки в ЄС може зрости на 0,3% на рік, тоді як експорт сироватки з ЄС може зрости на 0,4% на рік.

Для СЗМ і виробництво, і експорт з ЄС залишаться стабільними. Розвиток відбуватиметься завдяки зростанню ролі внутрішніх ринків (збільшення на 0,4%) на рік до 2035 року. Зменшення глобального попиту та низький рівень конкурентоспроможності ЄС сприятимуть зниженню виробництва СНМ (загалом -18% до 2035 року порівняно з до періоду 2021–2023 рр.).

Загалом прогнозується, що обсяг загального експорту молочної продукції з ЄС залишиться стабільним, а його вартість продовжить зростати.

Очікується, що ціни на сир в ЄС також зростуть найбільше з молочних продуктів, ціни на вершкове масло та СЗМ також можуть значно зрости.