Єврокомісія підбила підсумки першого півріччя на ринку молока

Ціни на сире молоко в ЄС знижуються з початку року, середня ціна на нього в ЄС у червні коливалася близько 45 євро за 100 кг (на 23% нижче піку в грудні 2022 року).

Ситуація відрізняється від країни до країни: падіння цін коливалося від -2% на Кіпрі до -30% і більше в країнах Балтії, Бенілюксу, Данії та Німеччини. Найбільше зниження в період з грудня по червень (близько 40%), за червневими оцінками, було зафіксовано в Ірландії та Румунії.

Деякі витрати також продовжували падати.  Наприклад, після піку в 4 кварталі 2022 року витрати на корм і 1 кварталі 2023 року не зросли. Однак вони все ще залишаються високими порівняно з середніми рівнями, які спостерігалися в минулому.  Більше знизилися показники вартості добрив.  Внаслідок зниження цін на сире молоко ціни на молочні товари в ЄС також впали.

У цінах СЗМ, CHM і вершкового масла спостерігається певна стабілізація (навіть незначне підвищення для СНМ), тоді як ціни на сир і сироватку в ЄС продовжують падати.

Незважаючи на падіння цін на сире молоко в ЄС, поставки молока в ЄС у січні-квітні зросли на 0,8% порівняно з минулим роком.  Однак це збільшення було дуже неоднорідним.

До квітня забій корів залишався на рівні дещо нижчому за минулорічний.  З нижчими цінами на сире молоко та все ще високими витратами, вибракування може прискоритися влітку.  Це може призвести до скорочення молочного стада ЄС на 1%, а отже – до уповільнення зростання пропозиції молока в ЄС.  Приріст виробництва може бути на рівні минулого року (0,7%) за нормальних погодних умов.  Таким чином, позитивна весняна динаміка поставок молока, швидше за все, зміниться і цілорічні надої в 2023 році можуть мати негативну динаміку (-0,2%).

У січні-березні експорт ЄС зріс на 33% для СЗМ, експорт вершкового масла зріс на 11%, експорт сухої сироватки зріс на 5%.  Ця позитивна тенденція може призвести до цілорічного зростання експорту: +10% для SMP і 4% для вершкового масла.

З іншого боку, у ЄС нижчий експорт сиру (-1%) і свіжих молочних продуктів (-14%), і це може вплинути на підсумки річного експорту в цих категоріях.

ІНФАГРО за матеріалом forummleczarskie.pl