Зростання цін на енергоносії – загроза продовольчій безпеці України

У зв’язку з катастрофічним  зростанням цін на енергоносії, зокрема на природний газ, молокопереробні підприємства опинились на межі зупинки виробничих потужностей.

Починаючи з 2013 року молочна галузь й так живе як на вулкані – одна криза слідує за іншою:

  • девальвація національної валюти у 3,5 рази;
  • підписання Угоди про Асоціацію з ЄС та пов’язане з цим зниження мит на імпорт готової молочної продукції з Європи;
  • ліквідація спецрежиму ПДВ, як найефективнішого інструменту підтримки сільгосптоваровиробників, в т.ч. виробників молока та пов’язаний з цим ріст цін на молоко-сировину – в результаті сьогодні українська молоко-сировина найдорожча в Європі;
  • зростання цін на складові кормів, внаслідок чого  – суттєве зростання ціни на молоко-сировину.

Стрімке зростання цін на газ з 1 січня 2022 року, загрожує зупинкою не лише окремим підприємствам-виробникам молокопродуктів, але й усій молочній галузі.

Молокопереробні підприємства не в змозі перекрити «космічні» тарифи на газ підвищенням відпускних цін на власну продукцію – адже купівельна спроможність населення знаходиться на низькому рівні. Крім того, торгівельні мережі відмовляються перепідписувати нові договори, в яких передбачене значне зростання цін на молокопродукти.

Єдиний вихід в цьому випадку – скорочення виробництва продукції.

Ряд молокозаводів вже скоротили закупівлі молоко-сировини у агрофірм. Отже енергетична криза б’є по всьому ланцюгу у молочній галузі: від виробництва молока до молокопереробки. Виробники молока також недоотримають заплановані доходи і будуть змушені виливати залишки молока та зменшувати рівень реалізаційних цін.

Запобігти такій загрозі може дійове втручання держави, зокрема, встановлення пільгового тарифу в розмірі 32 000 гривень за 1 000 мᶾ.  Вказаний тариф дозволить  молокопереробним підприємствам продовжити виробництво молочної продукції та уникнути продовольчої кризи.

28 грудня 2021 року об’єднання «Спілка молочних підприємств України» спільно з асоціаціями, які представляють інтереси виробників морозива та заморожених продуктів, хлібобулочних, м’ясних і кондитерських виробів та цукру проведуть спільну прес-конференцію в ІА «Українські новини» на тему «Зростання цін на енергоносії – загроза продовольчій безпеці України».